Kurumsal İşletmelerde Perde Seçimi Nasıl Yapılır?

roller-blinds-in-mermet-kenross-jute

Kurumsal işlemler mağazalar, ofis katları, idari katlar, toplantı odaları ve yönetici odaları gibi farklı amaçlar için kullanılan bağımsız brimlerden oluşmaktadır. Her birimin ihtiyaçları birbirinden farklıdır, perde seçimi yapılırken bu ihtiyaçlar göz önüne alınmalıdır. Kullanım amacına uygun perde seçimi hem maliyet hemde işlevsellik açısından büyük önem arz etmektedir. Örneğin toplantı odasında sunum yapılacağı zaman içerisinin kararlaması gerekiyorsa seçmeniz gereken perde kesinlikle karartma stor perde'dir. Çok güneş alan bir mağazada içeriyi karartmadan sergilediğiniz ürünleri güneşten korumak istiyorsanız stor perde sizin için ideal bir ürün olacaktır. Yukarıda verdiğimiz örnekteki stor perde ve karartma perde arasında %50 fiyat farkı bulunmaktadır. Bu yazımızda ofislerde hangi perde nerelerde kullanılır sorusunun cevaplarını yanıtlayacağız.

Stor Perde
Fiyat bakımından en ekonomik perde modelidir. Şirketler genel kullanım alanlarında sade ve şık bir görünüme sahip olmasından dolayı stor perdeyi tercih etmektedir. Ağırlıklı olarak idari kısımlar, genel kullanım alanları, ofis katları gibi alanlarda kullanılmaktadır.
 

stor-perde

Screen Stor Perde
Screen stor perdeler güneş kırıcı özelliği sayesinde, güneşi pencere ile perde arasında tutarlar. Dokumasındaki özel mikro delikler sayesinde de perdenizi aşağıya indirdiğinizde karşınızı görmenize olanak sağlarlar. Özellikle manzaralı bir ofiste çalışırken perdenizi inidirip güneş ışığını ve ısısını kesebilir aynı zamanda manzara görüntünüzü görebilirsiniz. Stor perde ile aynı kullanım özelliklerine sahip olan screen stor perde ofislerin güneş gören cephelerinde tercih edilmektedir. 

screen-stor-perde-16

Zebra Perde
Zebra perde stor perde kadar yoğun olarak kullanılan bir perde modelidir. Modeli itibariyle iki kat kumaştan üretildiğinden hem tül hemde güneşlik amacıyla kullanılmaktadır.
İki kat kumaştan üretildiğinden stor perde ile arasında %50 fiyat farketmektedir. Genellikle üst düzey yönetici odalarında, müşteri karşılama lobilerinde ve şirketin genel görünüm alanlarında tercih edilmektedir.

 


zebra-perde-ofis

Jaluzi Perde
Jaluzi perde kurumsal işletmelerde sembol haline gelmiş bir perde modelidir. Uzun yıllar şirketler pencerelerinde jaluzi perdeyi tercih etmişlerdir. Güneşi konumlandırma özelliği sayesinde kullanımı oldukça basit ve kolaydır. Çerveve üzerine ve çerçeve içerisine uygulanan jaluzi perdeler aynı zamanda çift cam arası uygulamalarıyla da seperatör görevi görmektedir. Son yıllarda stor perde ve zebra perde'nin yaygınlaşmasıyla birlikte jaluzi perde'ye olan talep azalmıştır. Jaluzi perdenin dezavantajı temizlik esnasında kırılan alüminyum slaytların düzelmemesidir. Jaluzi perde genel kullanım alanları ile idari kısımların tamamında tercih edilmektedir.

 

jaluzi-perde

Ahşap Jaluzi Perde
Ahşap jaluzi perde mekanizmalı perde modellerinin zirve noktasıdır. Maliyet bakımından oldukça üst seviyede olan bu perdeler fırınlanmış bambu ahşabından imal edilmektedir. 25 MM ahşap jaluzi perde  ve 50 MM ahşap jaluzi perde olmak üzere iki farklı genişlik alternatifi bulunmaktadır. Fiyat uygunluğu nedeniyle 25 MM daha çok tercih edilmektedir. 50 MM ise şirketlerin genel müdür yada çok özel mekanlarında kullanılmaktadır. 

ahsap-jaluzi-perde

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir